Hängskåp av hörnmodell med rakt brutet krön. Bemålat. Beslag av järn. Dekor av kasetter eller speglar på dörrar och hörn. Invändigt med hyllinredning. Höjd 84 cm. Bredd 59 cm. Djup ca 42 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador. Renoverat. Senare bemålning.