Eliel Saarinen, karmstolar, ett par, "The Blue Chair", Adelta, Finland 1983.
Målad björk. Genombrutet ramverk med geometrisk dekor, fast stoppad sits. Plakettmärkta Made in Finland by Adelta Oy. Numrerade 1316 respektive 1317. Bredd 64 cm, djup 55 cm, sitthöjd 46 cm, totalhöjd 77 cm. Tyget formgivet av Irma Kukkasjärv.
Ställvis slitage. Färgbortfall. Märken. Fläckar.