Göran Hongell, Karaff, snapsglas och dricksglas, 15 delar. Karhula, 1930-tal.
1 karaff höjd 22 cm. 7 snapsglas höjd ca 6 cm. 7 dricksglas höjd ca 8 cm.
Obetydligt ytslitage. Ett snapsglas med skråma.