Jacob Ängman, bestick 143 dlr "Rosenholm", GAB Stockholm 1960-tal
Bestående av;
15 knivar längd 20 cm,
2 knivar längd 22 cm,
24 knivar längd 16 cm,
15 gafflar längd 17,5 c,
2 gafflar längd 19,5 cm,
1 gaffel längd 19 cm,
4 gafflar längd 15 cm,
12 gafflar längd 14 cm,
16 smörgåsgafflar längd 14 cm,
1 sillgaffel,
19 skedar längd 18 cm,
2 skedar längd 20 cm,
10 skedar längd 18 cm,
18 skedar längd 12 cm,
2 tårtspadar.
Total vikt 4069 gram
Åldersrelaterat slitage. Något oputsat. Repor.