Algot Eriksson, bordslampa, porslin, Rörstrand, Jugend, tidigt 1900-tal.
Polykromt glaserad med skulpterad dekor i relief av vallmo. Signerad No: 1885 Rörstrand AE. Höjd 38 cm. Skärm medföljer.
Enstaka smärre nagg. Helhetsintrycket är gott.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10