Nils Emil Lundström, vas, porslin, Rörstrand, Jugend, 1900-talets början.
Polykromt glaserad med skulpterad dekor i relief, kopplad mellan mynning och corpus. Signerad Rörstrand NL samt med inpressat RR för modellör Ruben Rising (1888-1926). Höjd 22 cm.
Mynning med lagad spricka, fot med ett litet nagg.