Daum, bordslampa, glas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Överfång med dekor av grenar med blad och fröställningar i mörkt brungrönt mot ljusare fond, signerad Daum Nancy med Lothringenkors. Med äldre matchande skärm. Höjd totalt 67 cm.

Omarbetad från vas tidigt 1900-tal. Smärre slitage. Repor. Ej funktionstestad. Skärm med lagningar.

Utropspris
15 000 SEK