Josef Ekberg, bordslampa, flintgods, "Sgrafitto", Gustavsberg, 1920.
Stiliserad blomsterdekor, blå glasyr. Signerad Gustavsberg JE 1920. Höjd inklusive lampskärm 49 cm. Tygskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Krackelyr. Märken. Tillverkningsdefekter. Borrad vas omgjord till lampa.