Bertil Vallien, glasskulpturer, 2st, Kosta Boda.
Gjutet och blästrat glas. En sandgjuten kvadratisk skulptur med dekor av infällda figurer. Signerad B. Vallien Kosta boda. Längd 15 cm. På sockel av stål. Total längd 20 cm; En båt med dekor av infällda figurer. Signerad Kosta Boda -91 B. Vallien. Längd 18 cm.
Båten med ett mikronagg på ena änden. I övrigt är helhetsintrycket gott.