Takkrona, Italien, 1900-talets tredje kvartal.

Försilvrad metallstomme för 6 ljuskällor, behängd med 36 rörformade glas. Höjd ca 105 cm, diameter ca 50 cm.

Stomme med repor. Glas med nagg, smärre sprickor. Ej funktionstestad.
Extra prismor medföljer.

Utropspris
6 000 SEK