Ilmari Tapiovaara, bänk, "Pirkka", Laukaan Puu 1960-tal.
Betsad furu, svartlackerade ben. Bär tillverkarens stämpel. Längd 180 cm, bredd 26 cm, höjd 41 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Repor.