Taburett, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820).
Bronserad. Stoppad sits. Snidad dekor av bland annat flätband och hörnfleuroner. Kallstämplad signatur två gånger med "ES". Sitthöjd 41 cm.
Slitage. Märken. Renoverad. Smärre skador.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.