Kaffekanna, sockerskål och gräddsnäcka samt Musslan-sockertång. Kaffekannan med lock på gångjärn, höjd 22 cm. Sockerskålen och gräddsnäckan med förgylld insida. Sockerskålens bredd 17,5 cm, gräddsnäckans höjd 10,5 cm. Vikt ca. 1168 g.
Monogramgravyr. Smärre åldersrelaterat slitage.