Carl Malmsten, soffa och fåtölj, "Samsas", AB O.H Sjögren, 1900-talets andra hälft.
Helstoppad soffa och fåtölj med grön textilklädsel. Ben av betsad bok. Brickmärkta. Soffans längd 182, djup 52, sitthöjd 38, höjd 84 cm. Fåtöljens bredd 70, sitthöjd 38, höjd 83 cm.
Ställvis slitage. Smärre fläckar. Delvis torkad stoppning. Märken på benen.