Børge Mogensen, bord, "Shaker", Fredericia Furniture och stolar, 5 st, "J39", Danmark.
Bord i ek och ekfaner. En rödlackerad iläggsskiva a 40 cm. Etikettmärkt. Längd 140 - 180, bredd 89, höjd 71 cm. Stolar i ek med flätad snörsits. Sitthöjd 45, höjd 76 cm.
Ställvis slitage, främst på iläggsskivan. Märken.