Børge Mogensen, soffa, "Tremme", Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.
Vitlackerad soffa med spjälad rygg. Lösa dynor i rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Ena sidan fällbar och ställbar med läderremmar. Längd 161 - ca 191, sitthöjd 38, höjd 86 cm.
Ställvis slitage. Märken. Ställvis färgbortfall.