Fristående mahognyfanérat skrivbord med skinnklädd bordsskiva. Ena sidan med tre lådor i sargen, blindlådor på andra sidan. Förgyllda beslag. Längd 153, bredd 81, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Låsen fungerar inte. Slitage. Ställvis smärre skador. Lagningar. Fläckar. Maskstungen.