Behållaren med medaljong och på motsatt sida tiger. Silverstämplad 900, vikt 205 g. Längd ca 29 cm.
Dosa med knopp: diameter 8 cm, totalhöjd 8,5 cm, vikt ca 145 g.
Dosa, diameter 8 cm, höjd 6,3 cm, vikt 167 g.
Dosorna ostämplat silver.
Dosorna med graveringar. Sedvanligt slitage.