Åke Axelsson, stolar, 4st, "Anselm", Gärsnäs.
Blålackerade stolar av björkplywood. Fasta stoppade sitsar med rutig klädsel. Stapelbara. Stämpelmärkta. Sitthöjd 45 cm.
Ställvis smärre slitage. Enstaka fläckar och repor. En stol med ett litet avslag på ryggen.