Bruno Mathsson, ett par fåtöljer, samt en fotpall "Pernilla" för DUX 1900-talets senare del.
Fåtöljer med stomme av bok, undersits av canvas och dynor i sits, rygg och på armlänen av djuphäftad skinn. Märkta Dux. Fotpallen märkt Pernilla 69. Sitthöjd 27-42, bredd 86, total höjd 97 cm. Fotpall höjd 24-40, bredd 62, djup 67 cm.
Smärre fläckar. Smärre skador på bakbenen på ena fåtöljen. Smärre slitage.
Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.