Werner West, fåtöljer, ett par, Wilhelm Schaumann Oy, Finland 1930-40-tal.
Betsad och lackerad björkstomme, klädsel i ylletyg, plymå. Sitthöjd inkl plymå 43 cm. Bredd 61 cm, totalhöjd 84 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Ställvis färgbortfall.