Olof Hermelin, olja på duk, signerad, 1883.
"Skvaltkvarnen". Utställningskantalog medföljer, där målningen figurerar som nummer 14. 43 x 72 cm.
Helhetsintrycket är gott. Lös/skev i ramen.
Målningen har gått i arv inom familjen från Olof Hermelins bror, Karl Maximilian Hermelin, till nuvarande ägare.
Utlånad av nuvarande säljarens familj till utställningen "Olof Hermelin 1827-1913, minnesutställning" i Gummeson's Konsthall, 16 april - 16 Maj 1936. Se katalognummer 14 i katalogen.