Ådringsmålat skåp med en skåpdörr med bakomliggande hyllor, samt en hylla i nederdelen. Skuren dekor av blomma på dörren. Bredd 85, djup 47, höjd 186 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Krackelyr samt ett ytskickt av lack som flagar. Märken.