Skåp, Barock, Nordtyskland, 1700-talets första hälft.
Så kallat "Hamburgerskåp/Hamburgerschapp". Ek. Rak form. Skuren dekor. Dubbla skåpdörrar med bakomvarande hyllinredning, därunder en draglåda med draghandtag av mässing. Bredd 202, djup 79, höjd 199 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Kompletterad. Torrsprickor, skador. Lösta listdelar medföljer.