Furu. Skuren dekor. Vitrinöverdel med spröjsade skåpsdörrar. Nederdel med fällbar skrivklaff med bakomvarande lådinredning, därunder ett skåp. Bredd 100, djup 45, höjd 170 cm.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Skador. Nyckel till mitt- och ovandel saknas/defekt.