Brännvinsskål, silver, av Christoffer Nordin, Hudiksvall 1831.
Rund skål på hög fot, hänklar i form av stiliserade fabeldjur. Livet med graverad dekor av palmetter och initialer inom reserver. Höjd 18,5, diameter 22 cm. Vikt 215 gram.
Slitage. Bucklor. Flertalet lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.