Skåp, modell 217 teakdörrar, hyllinredning. Bredd 90 cm. Höjd 66 cm. Djup 45 cm.
Hurts, modell 297. Bredd 38 cm. Höjd 65 cm. Djup 45 cm.
Stol, modell 615. Teak och rotting. Bredd 44 cm. Sitthöjd 45 cm. Totalhöjd 80 cm.
Helhetens mått. Längd 200 cm. Bredd 56 cm. Totalhöjd 69 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Renoverade. Lagningar på rottingen.
Bukowskis presenterar en samling föremål av de finländska designmästarna, Alvar och Aino Aalto. Paret Aalto arbetade under sina karriärer både separat och tillsammans som jämställda partners. År 1935 grundade de tillsammans med Maire Gullichsen och Nils-Gustav Hahl deras egna möbelföretag, Artek, som än idag anses vara ett av de ledande företagen inom modern nordisk design.