Klocka, Senbarock, daterad 1742.
Svenskt klock- och styckgjutararbete. Gjuten kopparlegering. Kläpp av järn. Hals med akantusbård, livet med scener av bl a Kristi Korsfästelse, Johannes Döparen, mm, daterad "Anno MDCCXLII" [1742]. Total höjd 41 cm.
Åldersrelaterat slitage, bristningar. Kronan sannolikt senare/omgjuten.