Börge Lindau, karmstol, 'Hövding', Blå station, sent 1900-tal.
Skicktlimade björkfanér, med perforerad dekor. Snurrbar på centralfot av metall. Armlänen lindade med naturfärgat skinn. Stämpelmärkt. Sitthöjd 43, bredd 54, höjd 120 cm.
Smärre slitage. Skinner på ena armlänet har släppt i ena änden.