Marianne Westman, servis, 33 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.
8 kaffekoppar med fat, diameter kopp 7,5 cm (varav två med nagg).
4 tekoppar med fat, diameter kopp 9,5 cm.
6 äggkoppar diameter 7 cm.
12 assietter diameter 17,5 cm.
1 sockerskål med lock höjd 8 cm.
1 gräddkanna höjd 8 cm.
1 kaffekanna med lock höjd 21 cm (lagad botten).
2 extra kaffefat medföljer.
.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.