Josef Frank, bordslampa, modell 2563, Firma Svenskt Tenn.
Vitlackerat, svarvat trä. Detaljer i mässing. Två ljuspunkter. Märkt Svenskt Tenn Typ 2563-2. Höjd 80 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Krackelyr. Färgbortfall. Retuscher. Skruvar saknas.