Fanerad med bland annat mahogny. Fem lådor i sarg. Beslag av mässing med dekor av bland annat kartuscher samt sfinxar. Skiva av sten. Signerad FG under skivan. Bredd 135 cm, djup ca 58 cm, höjd 90 cm.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad, delvis senare beslag. Ett lås saknas. Nyckel saknas.