Mahogny. Tympanonformat krön med flankerande kottar i mässing. Spröjsade dörrpar med mässingslist, framför hyllinredning, nedtill skrivklaff framför låd- och fackinredning samt nedtill lådor, dragringar i mässing. Tredelat. Bredd 106, djup 51, utfälld djup 94 cm, höjd 233 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador. Torrsprickor. Lister saknas, ett glas saknas. Kompletterad.