Byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad av Johan Noraeus (mästare 1769-1781)

Fanerad trelådig byrå. Skiva av kalksten. Stämpelsignerad på övre lådans kant. Förgyllda beslag och draghandtag. Bredd 76, djup 44, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Tre draghandtag saknas. Ett löst. Renoverad. Kompletterad. Senare beslag.

Utropspris
15 000 SEK