Fanerad med mahogny, välvd form, övre fris med räfflad dekor, nedtill intarsia. Tre dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 172, djup 46, höjd 113 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Krackelyr. Märken. Smärre fanerskador. En nyckelbussning något skadad. Inoljad.