Nordiska Kompaniet, taklampa, 1930/40-tal.
Stomme av kromad metall. Två glaskupor, den övre med randdekor, den nedre i bärnstenstonat glas. För tre ljuspunkter. Diameter 49, höjd 64 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Den nedre skärmen med sprickor och lagningar. den nedre förkromade delen senare.