Byrå, gustaviansk, i Niklas Korps art (mästare i Stockholm 1763-1800), sent 1700-tal.
Fanerad med mahogny, palisander mfl träslag, beslag av mässing. Intarsiadekor av stiliserad blomsterurna och girlander. Tre lådor med dragringar. Skiva i röd kalksten. Bredd 111, djup 49, höjd 87,5 cm.
Senare skiva. Fanerskador. Torrsprickor. En dragring öppnad. Nyckel saknas.
Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.