Josef Ekberg, vaser, 2 st, skål samt fat, 2 st, flintgods, Gustavsberg, 1920/30-tal.
Lysterglasyr i grönt med förgylld dekor. Signerade undertill. Vasernas höjd 9,5 - 21 cm. Fatens diameter 10,5 - 24,5 cm. Skålens diameter 30 cm.
Ställvis ytslitage. Krackelyr. Nagg. Den större vasen med lagning och retuschering. Glasyrmistor.