Josef Ekberg, skålar, 2 st samt ljusstakar, ett par, fintgods, Gustavsberg, 1920/1930-tal.
Lysterglasyr i grönt och gult samt med förgylld dekor. Signerade Gustavsberg J. Ekberg respektive Gustavsberg J.E. Skålarnas diameter 13,5 - 24, höjd 7 cm. Ljusstakarnas höjd 9 cm.
Ställvis krackelerade. En ljusstake med sprickor. Märken.