Eliel Saarinen, möblemang, 3 dlr, "Saarinen house", Adelta oy, Finland 1900-talets slut.
Soffbord och ett par fåtöljer.
Bordet fanerat i flera träslag med klarlackerad yta, kvadratisk form 73 x 73 cm, höjd 54 cm. Märkt på plakett "Cranbrook 1929-30 Saarinen House Sofa Table No 24 Made in Finland by Adelta Oy".
Stolarna fanerade i valnöt, mahogny och lönn, klarlackerade. Stoppad rygg och sits, tygklädseln formgiven av Eliel Saarinen, tillverkare Backhausen. Sitthöjd ca 48 cm. Bredd 62 cm, djup 54 cm, höjd 78 cm. Märkta "Cranbrook 1929-30 Saarinen House Arm Chair ... Made in Finland by Adelta Oy" samt numrerade 36 och 39.
Märken på benen. Bordsytan med fläckar. Stolarnas armstöd i bruksskick, sitsarna med enstaka fläckar.