Kaffekanna, höjd 22 cm, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1955
Gräddsnäcka och sockerskål, invändigt förgyllda, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1974.
Fat, diameter 21 cm, Kultakeskus, Tavastehus 1954.
Fat, diameter 24 cm, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1984.
Sammanlagd vikt ca 1606 g.
Graveringar. Kaffeservisen med smärre slitage, faten med repor.