Polykrom glasyr, ristad dekor av figurer, växter och linjer. Djupstämplad Tilgmans Keramik Made in Sweden. Veckad textilskärm. Höjd 67 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor. Lampsockel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10