Två olika modeller.
19 st av modellen med konturerad kant, röd dekorrand och kräfta i spegeln mot gräddvit fond. Tillverkade 1949-64.
Två tallrikar samt serveringsfatet, modell Diamant, tillverkade 1928-32. Serveringsfatets diameter 32 cm, höjd 4,5 cm.
Samtliga tallrikars diameter 26 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage. En tallrik med ett kantnagg, två med smärre undersidesnagg.