Vico Magistretti, kontorsstol, "Maui", Kartell, Italien.
Snurrbar stol med sits av formgjuten vit plast. Benställning av kromad metall. Höj- och sänkbar. Märkt undertill. Sitthöjd 46 - 55, bredd 59, höjd 79 - 88 cm.
Slitage. Märken. Nagg. Fläckar. Repor, främst på armlän.