Otto Hesselbom, olja på pannå, signerad.
Strömbron från södra delen av Ärran, Dalsland. Troligen utförd 1885. 68 x 78 cm.
Krackelerad.
"Otto Hesselbom 1848 - 1913", Dalslands Museum, 2000, jmfr "Strömbron", ca 1885, illustrerad i färg s.62.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10