Kaffe/teservis, 18 delar, "Singapore", Arabia, Finland 1932-49.
6 koppar med fat, koppens diameter ca 9 cm, 1 extra kopp medföljer.
7 asietter, diameter 17 cm
1 kakfat, diameter 27 cm.
1 gräddkanna, höjd 10,5 cm
1 sockerskål m lock, höjd höjd 10,5 cm
2 kannor m lock, höjd 12,5-17 cm.
Ett nagg på ett fat. Åldersrelaterat slitage.
Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.