Fanerad med mahogny mfl träslag. Intarsiadekor av mansfigur vid urna med initialer FB, bladslingor, sidorna med rosetter och flöjtar, nedtill urnor. Rullklaff med bakomliggande inredning, utdragbar skrivskiva, nedtill lådor, nedåt avsmalnande ben. Bredd 127, djup 66, höjd 116 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Torrsprickor. Åldersrelaterat slitage. Lösa fanerbitar medföljer.