Jan Johansson, vas, glas, graal, Orrefors samt Håkan Gunnarsson, vas, glas, Strömbergshyttan.
Bukig vas med dekor av hästar i mörkbrunt mot orange fond, signerad Orrefors Graal Nr 223-69 Jan Johansson. Diameter 16, höjd 15,5 cm. Vas i gröntonat glas med polykromt underfång. Signerad Strömbergshyttan 1999 H. Gunnarsson. Längd 33, höjd 20 cm.
Smärre ytslitage. Mindre repor/skrapmärken undertill.