Gunilla Jung, taklampa, modell 1059, Stockmann Orno 1930-tal.
Förnicklad mässing. Opalglas kupa under metallskärm. Bär tillverkarens Stämpel. Total höjd ca 105 cm. Diameter 55 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Repor. Ej funktionstestad.