Hörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1734.

Kurbitsbemålat hörnskåp med två dörrar och bakomliggande hyllor. Höjd 196, bredd 83, djup 47 cm.

Troligtvis senare ben. Senare lås. Slitage. Smärre skador. Torrsprickor.

Proveniens

Enligt uppgifter är allmogeskåpet från släkten Wasastjerna. Släkten hette Falander innan den adlades och var med i 1808-1809 års krig under Sandels ledning. Finns nämnt i Runebergs Fänrik Ståhls sägner. Bröderna Falander adlades av Gustav IV Adolf 1808 på Åland. På dörrens insida står skrivet Peder F.

Utropspris
300 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård